Sayfalar

25 Aralık 2013 Çarşamba

MESNEVİ TERAPİ'Yİ OKUDUM

MESNEVİ TERAPİ

AlıntıdırMesnevi Terapi 

"Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor."
Prof. Dr. Nevzat Tarhan


İnsanlık Mevlanayı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevinin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor. 


Tarhan, Mesnevi Terapide Mevlanayı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesneviyi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor. 


Ve Mevlanadan ilhamla şöyle diyor:

"İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça, 
Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça,
Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça,
Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça,
Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça,
Gücün gözü kördür erdem olmadıkça,
Paranın gözü kördür insaf olmadıkça,
Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça,
Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça,
Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça,
Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça..."
                                                       Kitap arkasıBenim fikrime gelince; bazı fikir ve düşünceler sık tekrarlanmış olsa da aralar da öyle cümle ve düşünceler var ki sizi alıp götürüyor.Bunları  bulabilmek adına okunmaya değer diyorum.

   Bu kitabı okuyan yarenlerimin fikirlerini  duymak beni mutlu eder.

Allah'a emanet olun.......................
2 yorum:

Rümeysa Kayduhan dedi ki...

Bence dostum Mevladan önce yol göstericimiz Kur-an olmalı ki hiç yolumuz şaşmasın.Hep aklıma neden Türkiye de yaşamayan ve müslüman olmayan İnsanların Mevlanayı sıklıkla ziyarete gelirler diye düşündüğüm olmuştur.Hep bunu altı bi sebep aramışımdır sence? düşündün mü?
Dualarımdasın arkadaşım...

rana sultan dedi ki...

Kesinlikle haklısın dostum.Mutlaka bizim bilmediğimiz bir hinlik düşünüyorlardır:( Rabbim onların kurdukları tuzaklara bizleri düşürmesin.Cümle müslüman alemini korusun.Mevlana'ya gelince Mevlana'nın düşüncelerini ve fikirlerini Kur'an-ı ve Hz.Peygamberimizi daha iyi anlamamıza vesile olması amacıyla okuduğumu düşünüyorum.Rabbim yanlışlardan korusun....