Sayfalar

30 Ocak 2013 ÇarşambaBuda benim yaptığım avakado salatası.Çok pratik,kolay, az malzemeyle yapabileceğiniz lezzetli bir salata.

MALZEMELER

1 tane olgunlaşmış avakado
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Birazda tuz

YAPILIŞI
Sarımsakları dövüp,iyice ezdiğimiz avakadoya ekliyoruz.Zeytinyağı ve tuzuda  ekleyip servis edeceğiniz tabağa koyuyorsunuz.Bu kadar. Her sofraya  uygun şık bir salata ama özellikle balık sofralarına çok yakışıyor.

AFİYET OLSUN

29 Ocak 2013 Salı

BESMELE-İ ŞERİF
  Ey nefis görmez misin besmelesiz başladığın her iş boş ve çürük ...

  Sonucu boş olan  iş için boşuna zaman ayırma.Baştan an Allah’ı,çek besmeleni sonra devam et yola.Gerisini Yaradan senin için en iyisini yapacaktır.O’na sarıl ve güven.
  ‘’Besmele ile başlanmayan işin hayrı ve bereketi kesiktir.’’diyor nurlu peygamberimiz.(S.A.V)Ne kadar açık ve net.Hayır ve bereket için besmele ile başla işe…İşte bunlar hayatın,mutluluğun şifreleri.Bu şifreler  öncelikle dünya  kapılarını açacak..Belkide cennetin kapılarınıda açacak.Bunları bilemeyiz tabi.Ama şu kesin ki bu şifrelere tutunmak şart.Aslında küçük gibi görünsede  çok önemli bir esas.Bizlerse bazen söyleriz bazen unutur gideriz.( Bunları yazarken bile utanıyorum Yaradan’dan)
    Unuttuğumuzda kesin o işimiz ters olur sonra başa döndüğümüzde hatırlarız.Unutmuşuzdur besmeleyi.Tabi biz unutunca Yaradan bize işin sonunda hatırlatır Kendini.En basit örnekle anlatmak gerekirse genelde biz hanımlar bu hatayı yemek yaparken yaparız.Yani yemeği yapmaya besmelesiz başlar  kesin kötü bir yemekle sonlandırırız.Yemek ya yanmıştır,ya pişmemiştir yada tatsız tuzsuzdur.Bu bütün bayanların başına kesin gelmiştir.
  
      ‘’Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başla ‘’

     Besmele Allah’ın Rahman ve Rahim isimlerine dikkat  çekiyor.Mutluğun şifreleri bunlarda gizli.Rahman ve Rahim’de. Bunların anlamlarını düşünüyorum. Ancak tam anlamları aklıma  gelmiyor.
      Acizliğimi ve bilgilerimi nasıl kaybettiğime üzülüyorum. Ben besmelenin anlamını biliyordum bir zamanlar diyerek hayıflanıyorum. Tabi bilgiler güncellenmedikçe yavaş yavaş siliniyor aklımızdan.Ama düşünüyorumda bunların güncellenmesine gerek yok ki. Besmele de esmaül hüsnalarda bizim dinimizin mihenk taşları. Onlar olmazsa olmazlarımızdan.Onları unutmak diye bir şey olmamalı hayatımızda. Bunların hayatımızda yerleri olmalı.Yani besmeleyi  her çektiğimizde sadece dilimizde değil gönlümüzdede tekrar edebilmeliyiz.(Allah’ım biz aciz  ve unutkan kullarını bağışla.)
       Çok üzülüyorum ben bu duruma. Bilirken öğrenmişken hayatıma sokamamışım  ve  unutmuşum.Maalesef…

28 Ocak 2013 Pazartesi

HAYATIMIZDA İNŞİRAH
‘’Şüphesiz ki her zorluğun ardından bir kolaylık vardır.’’
                                                                                   İnşirah Suresi

   Bu ayetin hayatımdaki önemi  bir çoğumuz gibi büyüktür.Ne zaman sıkışsam  ayetin bir Hızır gibi gönderildiğine tanık oldum.Çoğu zaman  sıkıldım,bunaldım,isyan ettim ama gördüm ki bu karanlıklardan ancak bu ayeti içime sindirebilirsem kurtulabilirdim.O anlar içinde anlamadım.Ama şimdi İnşirah’ın   hayatımdaki yerini düşünür oldum.
   Yaradan her karanlığın ardına bir aydınlık göndereceğini ve buna hiç şüphe edilmemesi gerektiğini müjdeliyordu.Bu inanan için,  iman eden için ne büyük bir lütuftur.Sabret, sabret ki aydınlığa  kavuşasın.
     Her gecenin karanlığından  güneşle aydınlığa doğacağımızı müjdeliyor.Bu karanlıklar hayatımızda bir ayrılık,bir özlem, bir umutsuzluk olduğu gibi bu ayrılıkların, özlemin ve umutsuzlukların bitip, yerini mutluluğa bırakacağını söylüyor.Ve bunları söylerken bu surenin tamamında  Efendimizi örnek vererek   anlatıyor. Peygamber Efendimizinde sıkıntılı olduğu dönemlerde göğsünün nasıl genişletilerek feraha kavuşturulduğu anlatılıyor. O  bir peygamber olsada  bir insan ve bütün insanlığın örneği.Ama sadece bu ayet bile bütün İnsanlığı kurtarabilir.Bizler gerçekten inanarak yaşasak  (içten ve samimi olarak) hayatımızda umutsuzluk ,hüzün olmazdı. Bilirdik ki nasıl olsa mutluluk gelecek.Önemli olan yalnızca sabretmek .Sabrederken Allah’ı anarak Ona kulluk etmek
    Sanki yıllar önce Yaradan ile mesajlaşmışımda onları silmeyip yeniden okuyormuşum gibi.Aslında Kur’an-ı Kerim’in bütünü için  geçerli bu.Bütün ayetler için geçerli. Sadece hangi ayeti hayatımın neresinde yaşamam gerektiğini bilemiyorum.Herhalde bu da kaderde şifreli.Ve bazı ayetleri birçok kere yaşıyorum.Yaradan ayetleri görebilmemiz için birkez daha karşımıza çıkarıyor.Belki de görene kadar  çıkaracak.Rabbim İnşallah bu ayetleri görüp, görebildiğine şükredenlerden eyler. AMİN……

Yarabbim sana binlerce şükrediyorum.
Şükrediyorum,
beni  yüce peygamberimizin ümmeti olarak,İslam  dini içinde  yaşayan bir milletin bereketli topraklarında yarattığın için.

Şükrediyorum
Yaradan’ı bilip onun dini üzerine yaşamayı kendilerine görev edinmiş bir anne baba verdiğin için.

Şükrediyorum
 Bana Seni anlatabilecek dostluklar verdiğin için.

Şükrediyorum
Bana Seni anlamak çabası verdiğin için.

Şükrediyorum,
Ne yaşarsam yaşayayım yinede bu dünyada çok şanslı olduğum kanaatinde olduğum için.

Şükrediyorum,
Hepsini sevdiğim bana sıla i rahimi yaşatan akrabalarım olduğu için.

Şükrediyorum,
Bana ruhumu şekillendiren güzel bir beden verdiğin için.
Ve bu bedeni sağlıklı kıldığın için.

Şükrediyorum,
Bana annelik duygusunu tattıran bir evlat verdiğin için.

Şükrediyorum,
Bana sevmeyi, sevilmeyi,aşkı, hoşgörüyü öğreten biricik ruh eşimi verdiğin için,

Şükrediyorum,
Kendimi geliştirebileceğim peygamber mesleği verdiğin için.

Şükrediyorum,
Nefes alıp verebildiğim ,gözümü açıp kapatabildiğim, özgürce koşup yürüyebildiğim için,

Şükrediyorum,
Binlerce şükredilecek kişi, olay ve nimet verdiğin için
Ve bunları idrak edebileceğim, beni insan yapan  akıl verdiğin için.
ŞÜKREDİYORUM………………